piątek, 13 września 2013

W rytmie życia

Mat Medic pracaKlasyczna medycyna chińska posiada osiem gałęzi. Pierwszą z nich jest medytacja, której tajniki postaram się dzisiaj przybliżyć. Świadome spoglądanie w głąb swojego umysłu jest ważne nie tylko z punktu widzenia naszej równowagi duchowej, ale ma także praktyczne znaczenie dla naszej kreatywności.

Jak Europejczycy postrzegają medytację? Przede wszystkim patrzą na nią przez pryzmat skupienia się na jednej, konkretnej myśli w celu chwilowego relaksu i odcięcia się od codziennych stresów. Doskonałym sposobem na oderwanie się od rzeczywistości jest kontemplacja, stanowiąca punkt, wokół którego powstają różnice między poszczególnymi szkołami medytacji. Istnieją takie odłamy jak zen, w którym jej przedmiotem jest pustka. Zadaniem medytującego według zasad zen jest nieprzetrzymywanie żadnych myśli. Wszelkie uprzedzenia, jakie posiadamy wobec świata, są tylko iluzją. Próbujemy dotrzeć w głąb siebie i, podążając tą drogą, zrozumieć kierujące nami indywidualne zasady.

Kwiat lotosu
Medytacja może wpływać na nasz umysł na różne sposoby. Jeżeli zwrócimy ją wewnątrz siebie, być może uda nam się przekształcić pewne sfery naszej osobowości i uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące naszego istnienia. Osiągnięcie harmonii z samym sobą jest bardzo ważnym aspektem życia. Możemy również skierować naszą medytację na zewnątrz i poprawić w ten sposób spontaniczność lub koncentrację. Mało kto z nas potrafi żyć „tu i teraz”. Często jesteśmy skupieni na naszych pragnieniach, dążeniach oraz wielu przyziemnych sprawach, które burzą nasz wewnętrzny porządek duchowy. Niemal każda wschodnia sztuka walki wprowadza elementy medytacji do swoich praktyk. Pomaga ona osiągnąć pełną koncentrację na trenowanej technice.

Jeżeli jesteśmy wystarczająco rozciągnięci, idealna jest dla nas pozycja lotosu. Równie efektywna może być jednak zwyczajna pozycja siedząca bądź leżąca. Trudno osiągnąć wymaganą pozycję rozpoczynając praktyki medytacyjne w późnym wieku. W zależności od naszych osobistych upodobań, możemy dobrać sobie odpowiednie metody. Jedną z nich jest pełne skupienie na oddychaniu. Wyobrażamy sobie wówczas błogie uczucie spokoju, przypływające do nas wraz z każdym wdechem oraz uchodzące z nas negatywne poczucie stresu i obciążeń, gdy wydychamy powietrze. Innym sposobem jest oddanie się kontemplacji danego obiektu. Badamy go wówczas, przyglądając się jego wszelkim detalom. Często używanymi obiektami są płomienie świec oraz kwiaty. Jeżeli pojawiają się jakiekolwiek inne myśli, pozwalamy im odpłynąć. Przesuwamy je poza obszar skupienia. Zwykle proces medytacji powinien trwać ok. 20 – 30 minut.

Eco Vital PoznańTechniki medytacji, mimo że bardziej odporne na działanie czasu i rozwój nowych technologii, także ulegają różnym modyfikacjom i są dostosowywane do współczesnych realiów. Ludzie coraz częściej poszukują dróg na skróty, by doznać Oświecenia. W naszym mózgu zachodzą pewne procesy elektrochemiczne, na które możemy wpływać. Objawiają się one w postaci fal mózgowych. W zależności od ich długości i amplitudy odpowiadają one za określone czynności. Fale beta o częstotliwości 14 – 30 Hz umożliwiają nam bezproblemowy odbiór bodźców zewnętrznych oraz zachowywanie czujności. Nieco dłuższe fale alfa odpowiadają za naszą kreatywność oraz inwencję twórczą. Dzięki nim wchodzimy w rytm wyciszenia i mamy możliwość zrelaksowania się. Wykorzystując najnowszą technologię dźwięku, opartą na połączeniu rytmu bicia serca z odgłosem oddechu, możemy o wiele szybciej wprowadzić się w stan odpoczynku. Wystarczy założyć słuchawki i wcisnąć „play” w naszym odtwarzaczu. To bardzo ciekawe i nowatorskie podejście do sztuki medytacji daje mniej cierpliwym osobom możliwość doznania podobnych doświadczeń do tych, których zaznały osoby praktykujące od wielu lat. 

Nie bójmy się nowych technologii. Jeżeli są w stanie nam pomóc i ułatwić życie, nie ma żadnych przeciwwskazań co do ich użytkowania.


0 komentarze:

Prześlij komentarz